Renginių kalendorius


Reklama


Informacija

Vitaminas C - vienas reikalingiausiu vitaminu LOGO

HiltonHerbs.lt

Adresas: Utena

Telefonas: +37069815402

El. paštas: info@hiltonherbs.lt

Svetaine: www.HiltonHerbs.lt

Straipsnis

Vitaminas C - vienas reikalingiausių vitaminų

ANTIOKSIDANTAS. Vitaminas C yra stipriai veikiantis antioksidantas, neutralizuojantis laisvųjų radikalų ardomąjį poveikį. Laisvų radikalų atsiradimą organizme sąlygoja daugelis veiksnių. Štai keletas iš jų:
- Raumenų skausmas
- Intensyvios treniruotės ir dideli fiziniai krūviai
- Ekstremalios oro sąlygos
- Artritas
- Alerginės reakcijos
- Kvėpavimo problemos
- Vabzdžių įkandimai
- Traumos
- Operacijos
- Skausmas
- Stresas
- Priverstinis judėjimo apribojimas ar laikymas garde
- Neturėjimas galimybių ganytis
- Vienatvė ar nuobodžiavimas
- Aplinkos užterštumas
- Infekcijos
- Skrandžio opos
- Diegliai
- Prasta dantų būklė
- Ligos
Visi aukščiau išvardinti veiksniai silpnina žirgo imuninę sistemą. Įprastai organizmas gali įveikti laisvuosius radikalus, bet jei trūksta antioksidantų arba laisvųjų radikalų gamyba tampa per didelė, jie gali padaryti žalos organizmui. Antioksidaciniu poveikiu pasižyminčių medžiagų yra įvairių, tačiau vienas pagrindinių antioksidantų, kurių žirgas turi gauti su maistu, yra vitaminas C.

KOLAGENAS. Vitaminas C yra būtinas kolageno sintezei. Kolagenas yra labiausiai paplitęs baltymas žinduolių organizmuose ir yra pagrindinė medžiaga jungiamuosiuose audiniuose. Kolagenas yra gyvybiškai svarbus ir gausiai randamas elementas pluoštiniuose audiniuose: sausgyslėse, raiščiuose, odoje, ragenoje, kremzlėse, kauluose, žarnyne ir kraujagyslėse. Vitaminas C dalyvauja visuose kolageno gamybos procesuose. Be to, vitaminas C svarbus siekiant palaikyti sveikus kaulus ir sąnarius. Šis vitaminas tampa ypač svarbus senstant žirgui, nes su amžiumi organizmas nesugeba susintetinti reikalingo vitamino C kiekio.

ANTIHISTAMINAS. Vitaminas C yra natūralus antihistaminas. Jis ypač naudingas, jei žirgas kenčia nuo alerginių reakcijų, kurios sukelia kvėpavimo problemas, niežulį ar odos sudirginimus. Alergenų aplinkoje padidėjimas (dažniausiai tai būna padidėjusi žiedadulkių ir dulkių koncentracija ore ar vabzdžių įkandimai) sąlygoja histaminų (chemikalas, kuris yra toksiškas organizmui ir sukelia alergines reakcijas) gamybos suintensyvėjimą. Alerginės reakcijos silpnina imuninę sistemą ir eikvoja organizmo energiją. Vitaminas C, kaip antihistaminas, slopina alergines reakcijas, kartu stiprindamas žirgo imuninę sistemą.

VITAMINO C POREIKIS. Žirgo, kaip ir daugelio gyvūnų, organizmas sugeba pasigaminti reikiamą vitamino C kiekį. Geriausias šio vitamino šaltinis yra šviežia žolė, todėl kol žirgas turi galimybę laisvai ganytis, papildomai vitamino C paprastai duoti nereikia. Deja, šienas beveik neturi šio gyvybiškai svarbaus elemento. Senstant žirgui papildomas vitamino C poreikis nuolat auga. Su amžiumi žirgo organizmas nesugeba pasigaminti reikalingo vitamino C kiekio ir tai gali sąlygoti dantų praradimą, sąnarių būklės blogėjimą, kaulų retėjimą, mažėjantį atsparumą infekcijoms ir virusams. Paprastai vyresnio amžiaus žirgams vitaminą C reikėtų papildomai įtraukti į racioną visą likusį gyvenimą. Tačiau net ir jaunam žirgui gali trūkti natūraliai pasigaminamo vitamino C kiekio. Sąlygos, kurioms esant, žirgui reikalingas papildomas vitamino C kiekis:
- Žaizdos ar operacija
- Bakterinės ar virusinės infekcijos
- Nuovargis dėl intensyvaus treniruočių ar varžybų rėžimo
- Sąnarių ar kaulų traumos
- Pasikartojančios kvėpavimo takų ligos
- Senyvas amžius
- Stresas
- Aplinkos pasikeitimas

VITAMINO C PAPILDAI. Vitaminas C yra žinomas kaip askorbo rūgštis. Jis gali būti gaunamas su pašaru, iš augalų (konkrečiai erškėtuogių) arba pagamintas laboratorijoje (sintetinis). Vitaminas C yra nestabilus, todėl pakuotę būtina saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių vėsioje sausoje patalpoje, sandariai uždarytoje pakuotėje.

Parengta pagal Ph. D. Juliet M. Getty knygą „Feed Your Horse Like a Horse“

Įkelta: 2018-06-28

Nuotraukos